Dan veteranov na Slivni

Slivna nad Litijo

 SREČANJE VETERANOV 

 NA SLIVNI 

 

V soboto, 17. maja 2025 je bilo na Geometričnem središču Slovenije na Slivni pri Vačah, tradicionalno srečanje veteranov vojne za Slovenijo 1991. Udeležili so se tudi naši maloštevilni člani s praporščakom. Žal pa ni bilo od našega predsedstva nikogar.

Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza policijskih veteranskih društev Sever od leta 2016 pri pomniku slovenskemu rodoljubu na Geometričnem središču Slovenije na Slivni pri Vačah, pripravljata osrednjo slovesnost v počastitev Dneva veteranov vojne 1991.

Na svečanosti ob Dnevu veteranov vojne za Slovenijo 1991 sta prisotne pozdravila predstavnica Heraldike in župan občine Litija. Slavnostni govornik je bil predsednik ZVVS Ladislav Lipič.

Po prireditvi je bila za vse udeležence tradicionalno zagotovljena topla malica in pijača.

Srečanje, ki so se ga udeleželi številni veterani Združenja Sever in Zveze veteranov vojne za Slovenijo, je potekalo v prijetnem vzdušju in vremenu.

Datum praznika nas vsako leto vrne v leto 1990, ko je jugoslovanska armada začela izvrševati ukaz o premestitvi orožja slovenske Teritorialne obrambe v vojaška skladišča. Takrat se je zaslišal odločen »NE«. Najprej pri pokončnih posameznikih. Nato v šestnajstih občinah, v katerih so orožje zadržali in tudi tistih, katerih orožje se je že mnogo pred zaostritvijo razmer hranilo v objektih jugoslovanske armade. Kasneje je temu sledilo organiziranje tajne varnostno obrambne organizacije, poimenovane Manevrska struktura narodne zaščite (MSNZ).

Prav zaradi tega odpora je osamosvojitev in nastanek Republike Slovenije zgodovina svobode – saj je svoboda, ko rečeš NE. To je bil zametek vseh preostalih hrabrih dejanj, ki so nam omogočila, da smo junija 1991 organizirano pristopili k vsesplošni obrambi takrat rojene države Slovenije.

V tem duhu veterani slovenski javnosti v izjavi, ki sta jo podpisala Ladislav Lipič, predsednik ZVVS in dr. Tomaž Čas, predsednik ZPVD Sever veterani sporočamo, da smo ponosni na dosežke in razvoj naše države, a kljub temu kritični do stopnje spoštovanja, upoštevanja različnosti, kulture dialoga, ki nam ni v čast.