Dan letalstva v Cerkljah ob Krki
CERKLJE OB KRKIBRONASTO PRIZNANJE OZVVS KRŠKO
SLOVENSKEGA VOJAŠKEGA LETALSTVA
V Vojašnici Jerneja Molana v Cerkljah ob Krki, so s slovesnim postrojem pripadnikov 15. brigade vojaškega letalstva in zračne obrambe Slovenske vojske praznovali dan slovenskega vojaškega letalstva, v spomin na prvi bojni polet pilotov ljubljanske letalske stotnije 12. januarja 1919. Slovesnosti so prisostvovali: državni sekretar na ministrstvu za obrambo dr. Damir Črnčec, poveljnik sil Slovenske vojske brigadir Boštjan Močnik, župani občin Brežice, Krško in Sevnica, veterani Območnega združenja vojne za Slovenijo Krško, Sevnica, Brežice ter predstavniki lokalnih skupnosti. Na prireditvi so bila podeljena tudi priznanja 15. brigade vojaškega letalstva in zračne obrambe SV, in sicer so bronasto plaketo prejeli: revija Slovenska vojska, OZVVS Krško (sprejel jo je predsednik Božislav Kosalec), Kontrola zračnega prometa Republike Hrvaške in Mirjana Bauer z Uprave za obrambo Novo mesto, zahvalo poveljnika pa je prejel Smiljan Kramberger, obratovalec letališča Edvarda Rusjana Maribor. Na ta način so se jim zahvalili za njihov prispevek k povečanju ugleda SV in vojaškega letalstva, da so pripomogli k uresničevanju njenih zadanih nalog.
Vojaško letalstvo je danes sestavni del 15. brigade vojaškega letalstva in zračne obrambe. Sestavlja jo sedem enot, in sicer 151. helikopterska eskadrilja, 152. letalska eskadrilja, 153. letalsko-tehnična eskadrilja, Letalska šola, 9. bataljon zračne obrambe, 16. center za nadzor in kontrolo zračnega prostora ter 107. letalska baza. Enote 15. brigade VLZO imajo bazo na letališču Cerklje ob Krki in vojaškem delu letališča Jožeta Pučnika na Brniku.
Poveljnik 15. BVLZO polkovnik Janez Gaube je nadalje izpostavil preoblikovanje letalstva in poudaril, da letos dan slovenskega vojaškega letalstva obeležujejo kot brigado, saj se je 9. maja lani polk preoblikoval v brigado in pod svoje okrilje sprejel novonastalo enoto – 9. bataljon zračne obrambe, kar je korak naprej v zavezanosti k obrambi in varovanju domovine ter zagotavljanju suverenosti zračnega prostora Republike Slovenije. Izpostavil je tudi vključenost slovenskega vojaškega letalstva v civilne strukture, saj je že več kot 30 let nepogrešljiv partner pri reševanju človeških življenj. Po besedah poveljnika 15. BVLZO se slovensko vojaško letalstvo in zračna obramba razvijata, popolnjujeta se kadrovsko in z opremo ter širita nabor svojih nalog. Ob koncu lanskega leta je v Cerkljah ob Krki pristalo drugo letalo Spartan C27J, poimenovano po Edvardu Rusjanu. Kot je dodal polkovnik Gaube, so bila izvedena obsežna gradbena dela na letališču Cerklje ob Krki, nadaljuje se modernizacija letal in helikopterjev, posodobitev flote. Ob tem bodo v naslednjih dneh prevzeli najsodobnejše simulatorje za usposabljanje in urjenje letalskih posadk Slovenske vojske.